A Szandaszőlősi Művelődési Ház heti könyvajánlóját olvashatják:
Szeretem a családregényeket, de szerintem sokan vagyunk ezzel így. Az események zajlanak, miközben egy csomó történelmi ismerettel leszünk gazdagabbak általuk, az olvasó akár elkalandozhat saját gondolataival a cselekményt követve, s nem kell feltétlenül az író filozofikus eszmefuttatására koncentrálni.
Az alábbi könyv egy remek családregény, ami sokunknak ott lapul a könyvespolcán, csak lehet, még sosem kaptunk hozzá kedvet. Bátran le lehet porolni Irwin Shaw Gazdag ember, szegény ember című könyvéről a port, és belemerülni az amerikai hétköznapokba. A generációkon átívelő cselekmény, a karakterek felépítése, a folyamatosan ismétlődő családi hibákból és szerencsétlenségekből kitörni próbáló testvérek, igazán megragadó, és magával ragadó olvasási élményt nyújtanak. Keressék meg a polcukon!
Irwin Shaw családregénye igazi sikerkönyv, mely egy szegény amerikai család életét mutatja be közvetlenül a második világháború utáni két évtizedben. Három főhőse van, a Jordache család gyermekei, akik egy New York melletti kisvárosban, egy szegényes pékműhely fölötti lakásból indulnak el a felnőtt életbe. A szülők – az első világháborúban megrokkant, Németországból emigrált pék és az amerikai árvaház felnőtt sérült lelkű anya – mindketten érzelemszegény, korlátolt emberek. Az örökös veszekedéstől és panaszkodástól visszhangzó ház egyetlen útravajója a gyermekek számára a pékműhelyben éjszakákon át verejtékező apa becsületességének sajátos törvénye és a megkínzott, egoista anya taszító magatartása.
A testvérek jelleme is változatos képet mutat. Gretchen, a szép nagylány céltudatossága butasággal és erkölcsi lazasággal keveredik. Rudolph jó tanuló, mintagyerek, szívós, törekvő típus. A kisebbik fiú, Thomas nyers fizikai erejével, kötekedő, lázadó magatartásával tűnik ki. Egyetlen dolog köti össze őket: mindhárman ki akarnak szabadulni a kisvárosi pékség fullasztó családi légköréből…
Még több irodalmi ajánló a Verseghy Ferenc Könyvtár és Közművelődési Intézmény honlapján: