Kedvenceink titkos élete sorozat III. rész: Degu
Kedves Gyerekek!
Sorozatunkban egy újabb házi kedvencként tartott kisrágcsálót mutatok be nektek. Hazája a távoli földrész Dél-Amerika, pontosabban Chile, Argentína és Peru. Magyar nevük is innen ered. Chilei, amerikai mókusnak is hívják. Hazájukban a legközönségesebb rágcsálók közé számítanak. Nagy csapatokban élnek a maguk által kivájt üregekben.

A kifejlett példányok testhossza 12-23 cm. Érdekesség, hogy a testhosszuk 12-23 cm, ami megközelíti a farok hosszát, aminek végén fekete bojt van.
.
A degu tíz évvel ezelőtt szinte ismeretlen hobbiállatnak számított hazánkban. Napjainkban már egyre többen választják házi kedvencnek ezt a bohókás, virgonc kisrágcsálót. Társaságkedvelő, nagyon intelligens állatok, és javasoljuk őket párban tartani. A magányosan tartott degu szenved és könnyen depressziós lesz. Még akkor is, ha naponta több órát foglalkozunk vele. Semmiképp nem ajánlott különböző nemű degukat együtt tartani. Nappal aktívak, szeretnek az emberek társaságában lenni, mindenre kíváncsiak, hogy mi történik a lakásban.

Érdekesség, hogy a deguk nagyon sokféle hangokat képesek kiadni. Vannak alkalmak, amikor bizony megijednek valamitől. Ilyenkor magas sipító hangokat ad ki, miközben szaladnak a búvóhelyre. Időbe telik, míg megnyugszanak, és abbahagyják a “rikoltozást”. Vicces jelenet szokott lenni, ha több példányt tartunk. Ha csak az egyikük ijed meg akkor a társ kétféleképpen szokott reagálni. Csatlakozik és ő is sipákolni kezd, vagy passzívan, zavarodottan nézi a másikat, hogy mi lehet a baja, mi történt.
Egy másik hangja, amikor trillázik. Ez olyan mintha madárfiókák csicseregnének. Ez a hang az elégedettségüket fejezi ki. pl. amikor megsimogatjuk őket, vagy tetszik neki az, ami éppen történik.
Amikor a degu boldogtalan, akkor kocogtatja a fogait és őrlő mozgást végezve csikorgatja is azokat. Ezzel jelzi az elégedetlenségét.
Mi is kommunikálhatunk a kis kedvencünkkel. Lehet hozzá szólni cincogó hanggal. Keresni fogja, hogy honnan jön a hang, bármit csinál is éppen. Ez főleg akkor lehet hasznos részünkről, amikor az éppen készül valamit tönkretenni a szobában, ha ki van engedve.
Elhelyezésüknél lehet a ketrecet olyan helyre tenni, hogy jól átlássák a szobát. Ajánlott beszerezni és berendezni a lakóhelyüket még a vásárlás előtt, így az újdonsült kedvenceinket a hazaszállítás után rögtön a biztonságos helyükre tehetjük, és elkerülhetjük a szállítás utáni stresszes helyzetet. Milyen is legyen a helyük?
Elhelyezés, tartás, lakóhely berendezései:
Amennyiben ketrecben tartjuk, legalább 100×50×60 cm legyen annak mérete, de semmiképp nem hátrány, ha ennél is nagyobb. Lehet akár emeletes is, mivel imádnak mászni. Mivel a degu rendelkezik egy olyan természetes ösztönnel, hogy “mindent szét kell rágni”, ezért a ketrec vásárlásakor figyeljünk oda arra, hogy a tálca és a rácsok rögzítő kapcsai fémből legyenek. Ötletként meg lehet azt még valósítani, hogy a ketrec műanyag aljánál körben egy fa keretet teszünk be. Ez lehet kicsit magasabb is, mint az alj magassága. Így elkerülhető, hogy az alját rágják szét, és előnye, hogy nem tudják kikaparni belőle az alomnak használt forgácsot. Illetve, a fa kereten koptathatják a fogaikat is.
Sokféle ketrec közt lehet válogatni a díszállat kereskedésekben. Pl. Ezek a típusok is megfelelőek a deguk számára.


Fontos tartozék az önitató. A magoknak, tápnak jó lehet egy kerámia tálka.
Fából készült házikót is tegyünk be, ám ezt hamarosan”átszabják” a folytonos rágási ösztönüknek köszönhetően. Ezen kívül készíthetünk még kisebb kartondobozból házikót, amit igaz, hogy szétrágnak hamarosan, de nagyon jó kis elfoglaltság a számukra, illetve könnyen pótolható.

Nagyon szívesen építenek fészket. Ehhez szénát adjunk nekik, amit szívesen rágcsálnak, és az egyik táplálékforrásuk is. Nagyon bohókásak tudnak lenni, amikor a szájukban összegyűjtött szénával rohangálnak a ketrecben fészküket építve. Adhatunk nekik még wc papír gurigát is, amit szintén önfeledten fognak miszlikbe szedni és beépíteni a kis fészkükbe.

Alomnak forgácsot használjunk melynek cseréje hetente elegendő, mivel nincs az a jellegzetes erős szaga, mint a hörcsögnek, vagy tengerimalacnak.
Egyébként is tiszta állatok, és habár nem sokan tudják, de imádnak fürödni. Na, nem vízben, hanem homokban. Erre a célra a kisállat-kereskedésekben beszerezhető csincsilláknak való fürdő homokot használjuk. Kedvelt időtöltésük és élvezet nézni őket, amikor hempergőzve önfeledten fürdenek.
Egy nagyobb befőttes üvegbe (kb. 1.5 l ) tegyünk bele kb. 3-4 marék homokot, és ezt helyezzük a ketrecbe. Előnye, hogy nem tudják szétszórni mindenfelé a homokot, ha csak hetente 2–3 alkalommal berakjuk hozzájuk egy kis időre. Akkor nemcsak unalmukat űzzük el vele, de bundájuk is fényesebb, ápoltabb lesz.
Mint minden rágcsálónak, így a degu fogai is állandó növésben van és koptatnia kell. Emiatt is célszerű vastagabb fát berakni, amit rágcsálni is tudnak és mászó fának is kitűnő. Rágófának használhatunk: mogyoró, alma, körte, fűz, nyír, nyár vékony ágait, de megteszi egy kettévágott kókuszdió is.


Nagyon energikus kisállatok, egy megfelelő méretű (min.25 cm átmérőjű) futókerék mindenképpen legyen a ketrecükben. Ne legyen műanyag mert szétrágják!
Ketrec elhelyezésénél figyeljünk oda az alábbiakra:
– Huzatos helyre ne tegyük őket.
-Lakhelyét ne érje közvetlen napfény, mert könnyen hőgutát kaphatnak. Azonban a degu szeret olykor-olykor napfürdőzni. Így ha rövid ideig egy kicsit odasüt a nap a ketrecük egy részébe, akkor élvezettel fognak nyújtózkodva sütkérezni a napon.
– Nem szeretik a nagyon hangos zenét, és a hirtelen nagy zajtól is megijednek. Ilyenkor hangos csipogással, füttyögéssel fejezik ki félelmüket, és jó időbe telik, míg megnyugodnak.
A lakóhelyük berendezése és elhelyezés után jöhet a vásárlás:
Itt is érvényes, mint minden más hobbiállat beszerzésénél, hogy csak teljesen egészséges, csillogó szemű, jó kondíciójú állatot válasszunk. Tanácsos egészen fiatal, 6-8 hetes állatokat beszerezni.
Így megelőzhetőek a hatalmi viszályok, amit egymást közt folytatnak ha idősebbek. Érdemes egynemű állatokat választanunk. Tapasztalatom szerint a kettő kislány jól elvan egymással. A hímek kicsit veszekedősebbek lehetnek, amint ivaréretté váltak, de természetesen ők is jól kijönnek egymással.

Amit nem szabad, hogy kettő hím mellé egy lány kerüljön, hiszen biztosan nem szeretnénk a későbbiekben a túlzott szaporulat miatt aggódni.
Gondozásuk:
Vásárlás és a hazaszállítás után tegyük a helyükre kedvenceinket és pár napig ne bolygassuk őket. Csak élelmet, vizet adjunk nekik. Pár nap elteltével már elkezdhetjük a magunkhoz szoktatásukat. Ez többnyire nem szokott problémát okozni, hiszen nagyon könnyen megszelídülnek.
Hagyjuk, hogy ők tegyék meg az első lépéseket az ismerkedésben, különben könnyen harapással végződhet a barátkozás! Ne kergessük, ne vegyük ki őket erőszakkal a ketrecből, attól csak bizalmatlanok és félősek lesznek. Jó módszer, ha benyújtjuk a kezünket a ketrecbe, hogy szagolgassák, mászkáljanak rajta, ismerkedjenek velünk. Akár adhatunk is nekik kézből pár falat tápot, vagy egy kis nasi eleséget. Legyünk türelmesek, alkalmazzuk a fokozatos hozzá szoktatás elvét!

Másik kérdés, hogy hogyan is fogjuk meg őket helyesen. A degunak van egy jellegzetes védekezési reakciója, a farkukon található vékony bőr nagyon könnyen leszakad. Ezt a ragadozóktól való megmenekülés érdekében fejlesztették ki az évezredek során. Éppen ezért a degut mindig a teste alá nyúlva szabad csak megfogni, és sosem szabad a farkuknál fogva felemelni.
Gondozásuknál, tartásuknál tartsuk szem előtt, hogy más állatokkal szemben nem éreznek félelmet. Ha van kutya vagy macska a lakásban, akkor kíváncsian fognak közeledni feléjük. Ilyenkor fennáll a veszély, hogy a másik állat úgy viselkedik vele, hogy sérülést okoz a degunak. Inkább ne engedjük egymás közelébe őket.
Fő veszélyforrás az elektromos vezetékek és a szobanövények.
Nagyon kíváncsi állatok, mindent megszagolnak, megrágcsálnak, ami új a számukra.
Amennyiben mégis úgy döntünk, hogy kiengedjük a lakásban őket, akkor keressünk egy olyan helyet, ahol nem tud bebújni sehová, illetve ezek a veszélyforrások nincsenek. Nálunk jól bevált pl. az előszoba. Járólapos alját könnyen lehet tisztítani, nem tudott bebújni sehová, de tudott futkosni. Ilyenkor letettem oda egy kis papírdobozt, papírtörlő hengert, amivel előszeretettel játszhatott. Természetesen kiengedhetjük a szobában is, de ilyenkor sose hagyjuk felügyelet nélkül.
Van azonban egy nagyon praktikus kis eszköz, amit nem oly régen lehet a díszállat kereskedésekben beszerezni. Ez a futógömb. Átlátszó, műanyagból készült és könnyen bele lehet tenni és kivenni az állatot. Bár a beletevéssel nem lesz gondunk mivel kíváncsi állatka. Az első dolga az lesz, hogy szemügyre veszi és belemászik. Ebben már biztonságosan kitehetjük a szobában bárhová. Kielégítjük a mozgásigényét és a kíváncsiságát, azonban nem csinál semmi kárt. Egyszerre csak az egyik állat fér bele. Ha mindkettő állatot egyszerre akarjuk futtatni, akkor kettő gömb szükséges vagy felváltva vegyük ki őket.

Etetés, takarmányozás:
Természetes élőhelyükön, az Andok cserjés, bokros lejtőin szinte kizárólag fűvel táplálkoznak, de gyökereket és a fák kérgét is előszeretettel fogyasztják. Ezért a széna hasonlít legjobban az eredeti táplálékukra. Hazánkban táplálékának alapját is a széna képezi. Ebből nagy mennyiséget fogyasztanak. Minden nap adjunk nekik egy nagy marékkal. Ez lehet réti széna, vagy lucerna széna is, mely magas rosttartalmú táp. A lucernát ne adjuk frissen szedve, minden esetben fonnyasszuk egy ideig, kb. fél napig.
A zöldtakarmányt mindig alaposan megmosva és teljesen megszárítva, megtörölve adjuk.
Adható zöldségek, gyümölcsök:
– Sárgarépa, uborka, paradicsom, brokkoli. Ezen kívül adhatunk neki még sárgarépa levelet, sóskalevelet, retek levelet.
– Almát, barackot, banánt, vagy más gyümölcsöt csak alkalmanként adjunk. A magas cukortartalom miatt elhízást és cukorbetegséget okoz, és a fogait is roncsolja. Azért megkínálhatjuk őket egy-egy szelet almával vagy répakarikával, de ne vigyük túlzásba. Elég, ha hetente kap egy alkalommal ezekből, inkább a különféle fűféléket részesítsük előnyben.
– Nagy kedvencük a gyermekláncfű, pitypang levele, a tyúkhúr és az útifű.



Ezeket szedhetjük a kertünkben, vagy akár olyan zöldterületen, ami távol esik az úttesttől.
– Fagallyak is természetes táplálék a számukra. Csak keményfából származó legyen pl. a bükkfa, nyírfa, mogyoró, gyümölcsfa gallyak /meggy, cseresznye.
Nem adható zöldségek, gyümölcsök:
– K betűs növények, amelyek puffasztanak: káposzta, karalábé, karfiol, kelbimbó,
– Burgonya és a héja MÉRGEZŐ a számukra!
– Saláta is kerülendő a permetszer maradványok miatt. Könnyen hasmenést és betegséget okoz. Esetleg kicsit fonnyasztva lehet adni a rukkola salátát, vagy madársalátát.
– aszalt gyümölcsök, banán, málna, szőlő
Mag eleségek, tápok:
A jó minőségű mageledel, táp is fontos a számukra. Létezik kizárólag a degu számára összeállított magkeverék, lehetőleg ezt vásároljuk meg a számukra. Plussz kiegészítésként már ne adjunk nekik egyéb más magvakat. Bár igencsak szeretik a tökmagot, napraforgót, diót vagy olajos magvakat, ám ezek erősen hizlalnak és hosszú távon nagy mennyiségben adva májkárosodást okozhatnak az állatainknak. Nasiként, csemegeként azért adhatunk néhány szemet heti egy-két alkalommal.

Folyamatosan legyen előtte víz, amit naponta cserélni kell. Ajánlom az önitatót. A tálat feldöntheti, bekaparja forgáccsal, szénával.
Betegségek:
A degu betegségei közül az egyik leggyakrabban előforduló a cukorbetegség. Ezt onnét vehetjük észre, hogy az állat sok vizet iszik. Ezzel próbálja hígítani a vérében lévő cukorkoncentrációt. A szemlencse elhomályosodik, fehérnek tűnik az állat szeme. Sajnos, amikor már ezt tapasztaljuk, akkor a már kialakult károsodások visszafordíthatatlanok. Hogyan kerüljük ezt el? Úgy hogy az étrendjében kerülni kell a magas cukortartalmú táplálékokat, gyümölcsöket.
Más betegségeket ennél a kis kedvencnél is úgy vehetjük észre a leghamarabb, ha figyelünk a különböző jelekre. Ezek lehetnek, borzolt fénytelen szőr. Hasmenés.
Különböző elváltozások a bőr, szőr területein.


Minden szokatlan tünetre viselkedésre figyeljünk oda, és ha nem múlik el, vagy rosszabbra fordulna az állat állapota, akkor minél hamarabb állatorvosi kezelést igényel kedvencünk.
Tenyésztés:
A tenyésztés nagy szakértelmet igényel, kezdőként semmiképp se álljunk neki. Amennyiben jól átgondoltuk és a tenyésztés mellett döntünk, akkor mindenképpen olvassunk róla szakirodalmat, mielőtt belefognánk a szaporításba. Röviden azért néhány gondolat a szaporodásukról.
Egy hím degu mellett tarthatunk 1-2 nőstényt (de fordítva sohasem). Már négy-öt hónaposan szaporodóképes. A vemhességi idő 89-92 nap. Egyszerre 4-6 kölyköt hoz a világra. A kicsik fejletten, szőrösen, nyitott szemmel születnek. Egy-egy kíváncsi egyed akár a születése után néhány órával már elindul a környezetét felfedezni. Pár naposan pedig már az anyjuk körül hancúroznak egymással. Egyhetesen elkezdik kóstolgatni a szilárd táplálékot is. Öt hétig szopnak, és hat hetesen már elválaszthatók az anyjuktól.

Ebben a szakkönyvben hasznos tudnivalókat lehet olvasni a deguról.

Örömteli napokat a bojtos bohóchoz.
