Kedves gyerekek! Kedves olvasók!
Sorozatunk mostani részében kalandozásunk helyszíne ismét Ázsia. A távoli mongol sztyeppék egyik kisrágcsálóját mutatom be. A rendkívül barátságos és örökmozgó futó bajnokról lesz szó.
Mongol futóegér: a sztyeppék versenyzője.
Ennek a kisrágcsálónak Mongólia az eredeti élőhelye. Ez a fajta a többi egérhez képest egyáltalán nem büdös, ezért lakásban kiválóan tartható.
Valamint kisgyermekeknek is ajánlott hobbiállatként, mert nagyon barátságos, „szocializált”, könnyen tartható kisrágcsáló. Ennek ellenére még mindig elég kevesen tartják hobbiállatként hazánkban. Pedig a világ számos tájain már közel 30 éve vált házi kedvenccé.
A futóegerek, a hörcsögökkel ellentétben nappal is ébren vannak, mondhatjuk úgy is, hogy éjjel és nappal is aktív állatok. Nagyon kíváncsiak, akik szeretnek ásni, turkálni, folyton mozogni, szaladgálni.
A mongol futóegér kisebb, mint egy patkány, nagyobb, mint egy egér. Mérete közel 15 centiméter, plusz a farok hossza, ami 13-15 cm hosszú. Eredeti színe a vadas, vagy zsemleszín fehér hassal. Életkoruk általában 3-4 év.
A tenyésztőknek köszönhetően mára már számos színváltozat közül választhatunk. Vannak fehér, ezüst, fekete, de tarka egyedei is. Szemük színe fekete, vagy piros is lehet.
Ezen bevezető után, ha megtetszett ez a futóbajnok, akkor nézzük meg, hogy melyek a tartási körülményei a lakásban.
Legelsőnek azt kell tudni róla, hogy minden futóegér szereti a társaságot. Ez azt is jelenti, hogy őket nem szabad egyedül tartani. Ha egyedül van, akkor stresszesé válik és rövid időn belül elpusztul.
Minden esetben párban vegyük meg őket. A legjobb azonos neműeket vásárolni, a nem kívánt szaporulat elkerülése végett. Kettő lány, vagy kettő fiú is nagyon jól el van egymással, főként ha testvérek is, és egy alomból származnak.
A nemek meghatározásánál az ivarszervek és a végbélnyílás távolságát kell figyelembe venni. Ez a hímeknél kétszer olyan hosszú, mint a nőstényeknél. Arról is könnyen megismerhetők a fiú példányok, hogy a fiatal hímek herezacskója fekete színű, és a hasi illatmirigyek kifejezettebbek.
Mivel rendkívül mozgékony rágcsáló, egy helyben szinte sohasem látni. Lakhelyének megválasztásakor ezt vegyük figyelembe.
Tartásuk, elhelyezésük:
Nagy helyre van szüksége, 2 egyed tartásához minimum 80×40 cm-es alapterület és 50-60 cm magas terrárium szükséges. Illetve, ha ketrecben tartjuk, akkor lehet akár emeletes is, ahol jobban tud futkározni, mászkálni. A terrárium tetejére mindenképpen tegyünk fémrácsot, mert nagyon jól tudnak ugrani is, és az itatón keresztül akár ki is tudnak mászni a helyükről.
Díszállat kereskedésekben nagyon sokféle ketrec, terrárium közül választhatunk. Nekem személy szerint az vált be a legjobban tartásukkor, ami alul üvegből, vagy plexiből készült, és a tetején pedig rácsos rész van. Ennek az volt az előnye, hogy nem szórták szét a lakásban a forgácsot. Többféle természetes anyagú mászó alkalmatosságot, faágat, búvóhelyet, játékot, lehetett benne elhelyezni. A magas alomnak adott forgácsban pedig kiélhették az ásási, turkálási ösztönüket. Természetesen mindenki maga dönti el, hogy milyen lakhelyet választ kedvencének. Az alábbi lakhelyek megfelelőek lehetnek a számukra.
A terrárium aljára forgácsot, vagy madár homokot tegyünk legalább 10-15 cm vastagságban. Ha alomnak forgácsot használunk, akkor a madárhomokot, vagy csincsilla homokot tehetünk be nekik csak nagyobb befőttesüvegben is. Így a porfürdőzés is biztosított a számukra, valamint jó szolgálatot tesz a szőrük ápolásában is.
A búvóhelynek jól megfelel a kis házikó, de akár lehet fél kókuszdió, vagy a félbevágott agyag virágcserép is jó lesz a lakhelyüknek. Ne hiányozzon a hatalmas mozgásigényük kielégítésére is alkalmas futókerék sem. Egyéb játékokról is gondoskodhatunk. Megfelel nekik pl. a wc papír guriga, különböző papír, vagy műanyag csövek, mászókák is. Ne feledkezzünk meg az etetőtálkáról és az önitatóról sem.
Az egészséges futóegér szemei tiszták, csillogóak és váladékmentesek. Orra szintén tiszta, nem váladékozik. Egészséges a szőrük, nincsenek rajta hámló, vagy kopasz foltok. Feneke tiszta, nem hasmenéses. Élénk, mozgékony a viselkedése.
A vásárlás és az új otthonba kerülés minden állatot megvisel, csakúgy, mint minket, embereket. A költözködést minden állat stresszesnek találja, s időre van szüksége az új körülményekhez való alkalmazkodáshoz. Adjunk nekik elég időt, legalább 1 hetet alkalmazkodni az új környezetükhöz. Lehet beszélni hozzá, és amikor már megszokta új otthonát, elkezdhetjük szépen lassan a magunkhoz szoktatást. Lassan óvatosan lehet benyúlni a ketrecbe, a kezünkben valamilyen finomságot, eledelt tartva. pl. alma, répaszelet, dió.
A fontos az, hogy az állat érezze, semmiféle veszélyt, fenyegetést nem jelentünk a számára. Kíváncsisága révén egyszer csak odamegy a kézhez, és elfogadja a finomságokat. Ezek után már óvatosan kezünkbe is vehetjük kedvencünket. Először a biztonságos lakhelyén belül, aztán már fokozatosan kintre is engedhetjük. Figyeljünk arra, hogy amikor a lakásba kiengedjük, lehetőleg ne tudjon nagyon bebújni sehová sem, és ne legyenek veszélyforrások sem, pl. dísznövények, elektromos vezetékek.
Mielőtt fel akarnánk venni a futóegeret, először mindig mossunk kezet! Ugyanis kitűnő szaglásának köszönhetően messziről megérzi az eledel szagát, és meglehet, hogy emiatt eleségnek vélve, megkóstolja a kezünket, megharap. Ez sosem az állat hibája. Mi voltunk figyelmetlenek ebben az ügyben.
Előfordul, hogy kiugrik akaratunk ellenére, és kiszökik a ketrecből. Mivel nagyon gyors mozgású, meglehetősen nehéz elkapni. Elfogásukhoz ajánlom az előző részben a törpehörcsögöknél is bemutatott vödrös módszert.
Lakásban való kiengedés után, ha vissza szeretnénk tenni a helyére, akkor óvatosan öleljük körbe mindkét tenyerünkkel, hogy ne tudjon megszökni. Vagy az is jó, ha alányúlunk. Így vissza lehet tenni a helyére. Szorosan azért nem kell tartani, nehogy megnyomjuk. A farkánál fogva nem szabad elkapni, mert a farok bőre is sérülékeny. Amennyiben nem sikerült megfogni kézzel, akkor egy befőttes üvegbe terelve is vissza lehet tenni a helyére.
Kedvenceink lakhelyének takarításáról is gondoskodni kell időnként. Mivel a mongol futóegérnek nincsen büdös egérszaga, így ketrecüket sem kell olyan gyakran takarítani, mint más rágcsálók esetében. Elegendő a két-három hetenkénti takarítás. Alom csere mellett egy nedves ruhával való ketrec áttörlést is alkalmazhatunk. A kisállatok számára biztonságos tisztítószerrel. Ilyen a nagyon gyengén ecetes víz, ami kiválóan fertőtlenít is. Semmiképpen ne használjunk erős vegyszereket! /Hypo, Domestos stb./
A futóegereknek van egy érdekes tulajdonságuk. A megjelölés módszerét használják arra, hogy biztonságban érezzék magukat, és tudják, hogy az a saját otthonuk. Mielőtt kidobnánk a régi fészekanyagot, egy keveset tegyünk vissza a helyükre, hogy az állatka ne érezze idegennek a tiszta almot. Ezzel az aprócska trükkel megelőzhetjük, hogy kedvencünket stressz érje.
Állatainknak minden nap friss eledelre és vízre van szüksége. Nézzük meg, hogy mit is adhatunk számukra eledelnek.
Táplálkozásuk:
Főleg magkeverékek, széna, zöldeleség és állati eredetű takarmányok. Speciálisan a futóegereknek kifejlesztett mag eleségre, tápra van szükségük.
Zöldségek közül bátran adhatunk neki: répát, uborkát, cukkinit, tökféléket, salátát, édes paprikát, vagy tyúkhúrt, gyermekláncfüvet. Kerülni kell a K betűs zöldségeket, mert puffadást okoznak. /Karfiol, kelkáposzta, karalábé/
Gyümölcsökből adható: alma, banán, málna, szőlő. Soha ne adjunk neki lédús gyümölcsöt, pl. őszibarackot, mert hasmenésük lesz tőle!
Hazájukban a táplálékuk 20 %-át állati eredetű takarmányok teszik ki. Ezért mi is adjunk kedvenceinknek rendszeresen kis mennyiségben különböző rovarokat, pl. lisztkukacból 3-4 db-ot, vagy szárított szöcskét, tücsköt. Ezek beszerezhetők a díszállat kereskedésekben. Akik viszolyognak ezen rovaroktól, akkor helyettesítésükre lehet adni sovány túrót, főtt tojást, kemény sajtot is.
Nagyon szeretik még a különböző magvakat: dió, mogyoró, tökmag, csöves kukorica,
mind a kedvenceik. Azonban csak módjával az ilyen nasikkal, mert elhízást okoznak. Természetesen ezeket a magvak ne legyenek sósak és pörköltek.
Sivatagi állat révén keveset iszik. Azonban önitatót is tegyünk be a helyére, mert néha igényli a vizet is.
Meg kell még említeni, hogy mint minden hobbiállatnál figyeljünk oda az állat egészségi állapotára is. A beteg állatot, ha valami nincs rendben az egészségével, úgy lehet a legkönnyebben felismerni, hogy kuporog a ketrec sarkában és borzolt a szőre. Váladékozhat a szeme, vagy tüsszög. Esetleg ez mellé még hasmenése is van. Bár az önmagában is jelentkezhet, betegség tüneteként. Bármilyen rendellenességet tapasztalunk, forduljunk kedvencünkkel az állatorvoshoz.
Akik már kicsit járatosabbak a hobbiállattartásban, azok megpróbálkozhatnak a tenyésztésükkel is. Itt is vegyük figyelembe, hogy ezt csak akkor tegyük, ha a szaporulatról a későbbiekben megfelelően tudunk gondoskodni. /pl. ha el tudjuk adni az állatkereskedésekben, vagy megbízható gazdi jelölt van a számukra/. Felelősségteljes odafigyelést igényel a tenyésztés, mint bármilyen más állat esetében is.
Szaporodásuk, tenyésztésük: A mongol futóegér nősténye 21 napig vemhes. Egyszerre 3-8 utódot hoz világra. A kicsik 3 hétig szopnak, azután már elkezdik eszegetni a szilárd táplálékot. Az apa állatot nem kell kivenni a helyéről, együtt nevelik a kicsiket. Elválasztani az anyjuktól 4-5 hetes korukban lehet.
Nagyon fontos hogy az újszülötteket szigorúan tilos zargatni, nézegetni! Gyakori zaklatásnál az anyjuk felfalja őket. Amíg a kicsik fel nem nőnek és el nem hagyják az otthonukat, addig ne takarítsuk a helyüket.
Akik jobban bele szeretnének mélyedni a verseny egerek világába, azoknak ajánlom a róluk szóló szakkönyvek olvasását. Az interneten is sok hasznos információt, videót lehet találni róluk különböző csatornákon.
Izgalmas és örömteli napokat a kedvenc
futóbajnokunk társaságában.