Kedves gyerekek! Kedves olvasók!
Kedvenceink titkos élete sorozat ezen részében még egy kicsit elidőzünk a hörcsögök birodalmában. A gombszemű kedvencek közül most az aranyhörcsögnél jóval kisebb állatkákat szeretném bemutatni. Aprajafalva lakóiról – na nem a törpökről -, hanem a törpehörcsögök négy fajtájáról lesz szó. Nagyon kedveltek, népszerűek a hobbiállattartók körében ezek a bájos és apró termetű állatkák. A nagyközönség a ’70-es években ismerte meg a hörcsögök fajtáit, a ’90-es években pedig a legkisebbeket. Így, amikor úgy döntesz, hogy ezt a hobbiállatot szeretnéd, akkor közülük ki tudod azt a fajtát választani, amelyik a legjobban megtetszik és megfelel a számodra, figyelembe véve a saját igényeidet.
A törpehörcsög fajták tartása, gondozása nagyon hasonló, azonban vannak eltérések az egyes fajták között. Külön-külön egymás után mutatom be őket.
Nézzük akkor az első kedvencet, ami talán a legismertebb a törpehörcsögök között.
Dzsungáriai törpehörcsög:
Szibériából származik, eredeti élőhelye Mongólia, Dzsungária, Mandzsúria, Kazahsztán. Európában csak az 1980-as években vált kedvelt hobbiállattá. Természetes élőhelye a sztyeppék, erdős sztyeppék és félsivatagok lakója. Föld alatti járatokat épít, melyeknek több, 2-6 bejárata van. Ezek a járatok nyáron a földfelszín alatt 20-30 centiméterre találhatók. Télen viszont mélyebbre, akár egy méter mélyre is lehúzódnak az időjárás viszontagságai elől. Bundájuk színe eredetileg szürkésbarna, ami a téli időszakban kifehéredik. Hátukon egy sötét csík húzódik, ami a fehér téli bundán is szépen látszódik.
Fogságban több színváltozatot tenyésztettek ki. Az eredeti vadas színen kívül: fekete, bézs, mandarin, hamuszürke színekben is láthatjuk őket.
A dzsungáriai törpehörcsög rövid életű, mindössze 2-3 évig lehet a kedvencünk.
Csak két különböző nemű törpe hörcsögöt lehet együtt tartani ebből a fajtából!
Vásárlásnál lehetőleg nagyon fiatal,4-5 hetes, önállóan már táplálkozó, de még nem ivarérett hímet és nőstényt vegyünk, és szoktassunk össze. Az azonos nemű egyedek nem férnek meg békésen egy helyen, a területükért verekedni fognak. Ez akkor is érvényes, ha addig szelídek voltak. Amint elérik az ivarérettséget, akkor vadakká válhatnak agresszív, területvédő magatartásuk miatt.
Az olyan párokat se válasszuk szét, akik kiskoruktól kezdve együtt vannak, mert szétválasztás után, ha ismét összerakjuk őket, lehet, hogy nem ismerik fel egymást, és harcolni fognak a területükért.
Tartása, gondozása, etetése:
Nagyon egyszerű tartani. Napközben is aktív, azonban nem hagyott fel az éjszakai életmódjával sem. Motoszkál, mozog, ezért hálószobában ne tartsuk. Helyüknek megfelelő a terrárium vagy az akvárium. Mérete minimum két állat esetén legalább 30×60 cm legyen. Ketrecnél a rácsokba kapaszkodva is tudnak mászkálni. Viszont a forgácsból nem tudunk olyan sokat betenni, hogy jól bujkáljanak benne, illetve azt könnyebben is kikaparják. Képesek a műanyag ketrec alját egy idő után szétrágcsálni. Nálam jobban bevált az akváriumban való tartásuk.
Szobahőmérsékleten, leginkább 20-25 °C-on érzik jól magukat. Különösebben nem érzékeny a hidegre, télen a 8-10 °C-t is elviselik. Télen a bundája világosabb színű, csaknem fehér lesz.
Helyüket ne tegyük huzatos helyre és oda se, ahol tűző napnak van kitéve. Nem bírja a huzatot és könnyen kap hőgutát is.
Ketrecbe, akváriumba alomként faforgácsot használjunk, amit elegendő kéthetente cserélni. Búvóhelyet ez a hörcsög is igényli, ami lehet fából. De szeretni fogja a papírhengert, vagy a WC papír gurigát. Ágakat, fadarabokat is helyezzünk be, ami jó lesz mászkálni, valamint a fogaik koptatására is használhatják és elfoglaltságot is biztosít számukra. Fészekanyagként és rágcsálni némi kis szénát adjunk nekik. Ezt, és a papírhengert felhasználva kényelmes kis fészket tudnak építeni maguknak. A papír zsebkendőt ne adjunk fészekanyagnak, mert beleszorulhat a pofazacskójukba, és betegséget okozhat.
Mozgásigényét kielégíthetjük egy “kondi géppel”, vagyis futókerékkel. Ezen a napi mozgás igényét tökéletesen le tudja vezetni. Kerüljük a zárt, ketrecen kívül használható gömböt, mert a törpehörcsög kis tömege miatt akár el is pusztulhat, ha sokáig benne hagyjuk. A gömb inkább a nagyobb testtömegű aranyhörcsögnek az ideális.
Kedvencünket hasonló módon, mint az aranyhörcsögöt fokozatosan szelídítsük, szoktassuk magunkhoz. Vásárlás után pár napig ne bolygassuk, hagyjuk, hogy megszokja a helyét.
Egy hét elteltével már nyugodtan próbálkozhatunk egy kis csemegével a kezünkben, kezünkbe fogni. Ezt először az akváriumban, ketrecben tegyük. Majd, ha itt már jól tűri a kézben tartást és a simogatást, csak akkor vegyük ki. Tiszta kézzel nyúljunk hozzá, mert ha élelmiszer szagot, ízt érez a kezünkön, akkor az ujjunkba haraphat.
Tudni kell azt is, hogy a magasságot a hörcsögök nem érzékelik. Ez veszélyt jelent rájuk. Könnyen kiugorhat a kezünkből, és leesve megütheti magát. Ezért a talajon, vagy talaj közelben játszunk a kedvencünkkel.
Érdekesség, hogy amikor a helyéről kivesszük és a nagy szokatlan térben fedezék nélkül találja magát, akkor bizony kissé megijed. Ilyenkor kúszva járkál, sőt egy-két percig akár mozdulatlanul maradhat, lefagy, mint „egy számítógép”. Ilyen esetben ne háborgassuk. Egy kis idő után megnyugszik és elindul magától felfedezni a körülötte lévő világot.
Etetés táplálkozás:
A természetben a táplálkozása főleg magokból és zöld növényi részekből áll. Rovarok is szerepelnek az étrendjében bár kevesebb, mint egy másik fajtársának a Cambell- törpehörcsögnek. Télire kamrájában eleséget raktároz fel, ez a szokása a fogságban is megmaradt.
A kisállat-kereskedésekben kapható magkeverék ideális a számukra. Lehetőleg kifejezetten törpehörcsögök számára gyártott mag- vagy tápkeveréket vásároljunk. Olyat válasszunk, ami lehetőleg vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaz. Fogkoptató kőből javaslom, hogy a vitaminnal dúsított változatot vegyük meg. Így a hiánybetegségek elkerülhetőek, megelőzhetők. Fogkoptatásra még adhatunk alkalmanként száraz kenyérhéjat.
Ivóvízre nincs igazán szüksége. Azonban minden nap adjunk nekik friss zöldséget, gyümölcsöt a folyadék pótlására. Naponta cseréljük, ne hagyjuk bent az előző napi maradék zöldséget, vagy gyümölcsöt, mert rothadásnak indul és bélbetegséget okozhat a hörcsögünknél.
Etethető zöldségek, gyümölcsök: amik az emberi fogyasztásra is alkalmasak. Répa, uborka, paradicsom, paprika, tök, cukkini, cékla, stb. Gyümölcsök közül pedig szinte mindegyik. Nagy kedvencük a csemegekukorica nyersen.
Nem adható: a burgonya a keményítő tartalma miatt, citrom, csípős paprika, hagyma. Ne adjunk nekik sós, pörkölt magvakat, csokit, süteményt!
Szabadban, tiszta helyről szedett fűfélék, pitypanglevél, tyúkhúr, egyéb kerti gyomnövények is megfelelőek az etetésükre.
Némi állati eredetű takarmányra is szükségük van, hiszen a természetben is az egyik táplálékforrásuk. Ez lehet lisztkukac, túró, sajt stb. Díszállat kereskedésekben lehet megvenni a rovarokat.
Csemegét is adhatunk kedvencünknek alkalmanként, pl.: dió, mogyoró, szárított banán, de csak mértékkel az elhízás és a fogszuvasodás miatt.
Tenyésztése:
A természetben április és szeptember közt szaporodik. Fogságban néhány nőstény télen is hoz világra kicsinyeket. Vemhességük kb. 18 nap. Alomszám 4-6. A kölykök csupaszon csukott szemmel jönnek a világra. Jelenlétüket csak nagyon vékony, síró hangjukról lehet felismerni. 2 hétig csak szopnak, ezután már a fészket elhagyva (bár anyjuk igyekszik visszavinni őket), elkezdik kóstolgatni a szilárd élelmet. Elválasztani az anyjuktól 4 hetes korban lehet. Tenyésztésükkel várjunk négy hónapos korokig. A két szülő együtt neveli az utódokat. Ha már párban vannak, akkor nem szabad különválasztani őket, mivel nagyon csúnyán összemarhatják egymást, ha újból összekerülnek! A nőstényt a szülés után sem szabad külön tenni a hímtől, csak ha már nem akarjuk többé szaporítani. Egy alomban akár több szín is előfordulhat attól függően, hogy a nagyszülők milyen színűek voltak.
Következő bemutatásra váró állatka a Roborovsky törpehörcsög:
Nevét, a Roborovsky és Koslov expedícióról kapta ez a kisemlős, ugyanis 1984-ben ők fedezték fel ezt a fajtát. Természetes élőhelyei a Mongólia nyugati és keleti részén, Mandzsúria és észak Kína egyes részein található sivatagi dűnék.
Legkisebb a törpehörcsögök közt. A felnőttek 4-5 cm hosszúak. Eredeti szín a homokszínű hát, fehér hasak. Jellegzetes a nagyon hosszú bajszocska és a fehér pofácska. Tenyésztésük során az utóbbi időben találkozhatunk tarka példányokkal is.
Társaságkedvelő, egymagában ne, csak párban tartsuk. Ajánlott a különböző nemű egyedek tartása. Ha mégis egyneműek, és nem elég nagy a helyük, akkor veszekedés léphet fel a területért. Kezdő állattartóknak, gyerekeknek nem is ajánlanám a tartását, mert ideges, félős állatka. Odafigyelést és szakértelmet igényel a szaporításuk is. Szaporodási időszakuk áprilistól szeptemberig tart, de fogságban az év bármelyik részében szaporodhatnak. A nőstény 23-30 napig vemhes. Az utódok száma 1- 9 között változik. 3-4 hetes korban lehet leválasztani az anyjuktól. A hím és a nőstény együtt nevelik a kicsinyeiket.
Természete nagyon aktív, mozgékony, kevésbé tűri a kézben levést. Nehezen, vagy egyáltalán nem szelídül meg. A nagyon fiatalon hozzánk került egyedek csak hosszú idő elteltével szelídülnek meg annyira, hogy kézbe vegyük őket. De kézben sem szeretnek sokáig maradni. Esetleg csak a simogatást fogják eltűrni. Éppen ezért nehéz őket kezelni. Azonban rendkívül szórakoztatóak tudnak lenni, ahogy a helyükön szaladgálnak, mászkálnak, játszanak.
Mivel a legkisebb törpehörcsögfajta, elhelyezésére nem alkalmas a ketrec. Tartásukra az akvárium ajánlott, melynek mérete legalább 60×40 cm-es legyen. Ha ennél nagyobb, annál jobb. Helyüket berendezhetjük a dzsungáriai hörcsögnél ajánlott dolgokkal, (búvóhely, mászó fa, futókerék). Alomként ugyanúgy faforgácsot tegyünk, ez legalább legyen 10-15 cm vastag, hogy kedvükre furkáljanak alagutakat benne. A forgácsot elég havonta takarítani, mivel nagyon tiszta állat, ideje nagy részét saját maga ápolásával tölti. Gyakrabban takarítani nem ajánlott, mert az állat nehezen tűri a bolygatást, stresszeli magát. Nagyon élvezi a mindennapos porfürdőzést. Ezért tegyünk be neki egy kis tálkában vagy kisebb befőttesüvegben fürdőhomokot, amit a csincsilláknak is szoktak adni.
Etetésére szintén a kifejezetten törpehörcsögöknek készült mageleséget és tápot használjuk. Réti szénát, fűféléket is nagyon szereti. Tyúkhúr, pitypang, a kedvencei közé tartozik. Ügyeljünk, hogy vizes, sáros, ne legyen. Állati eredetű takarmányra is szükségük van, hiszen a természetben is az egyik táplálékforrásuk. Hetente egy alkalommal adjunk nekik lisztkukacot, túrót, sajtot, stb.
Alábbi zöldségeket, gyümölcsöket adhatjuk: Cékla, cukkini, paradicsom (zöldje nem), édes paprika, petrezselyem, répa, pasztinák, tök, uborka, zeller, alma (magja nem, mérgező).
Nem adható: Szőlő, banán, dinnye, a nagyon magas a cukortartalma miatt.
A törpehörcsögök közül harmadik a sorban a Campbell törpehörcsög:
Eredeti élőhelye Belső-Ázsia és az orosz sztyeppék. Megtalálható Dzsungáriában, Mandzsúriában, Kazahsztánban és Mongóliában is. Ezt a hörcsögöt régóta ismerték, de csak a 20. század vége felé kezdték háziállatként tartani. Nagyon hamar népszerű kedvenc lett a hobbiállattartók körében.
Testmérete fele az ismertebb szíriai aranyhörcsögének, kb. 6–11 centiméter, súlya legfeljebb 50 gramm. Bundája sűrű, háta szürke, közepén fekete csíkkal.
Az eredeti színen kívül sok színváltozatát tenyésztették ki. Szépek az ezüstös, vagy az arany színű példányok is.
Sajnos, mint a hasonló fajtársai igen rövid ideig 1-3 évig élnek. A természetes élőhelyén a barlangját akár egy méter mélyre is áshatja.
A legtöbb rágcsálóhoz hasonlóan éjszakai állatok. Ezt vegyük figyelembe az elhelyezésük során. Főként növényi táplálékkal él. Gyökereket, leveleket és magvakat fogyaszt. Ezen kívül a rovarok is a táplálékuk részét képezik. Mellső lábaikat kézként használva tömik rugalmas pofazacskójukba az eleséget, a többi hörcsöghöz hasonlóan. A szűkösebb időkre is gondolva felhalmozzák az élelmiszerüket járataikban, ezzel élik túl a telet. Fogságban tartva is ezt teszi.
Érdekesség, hogy a medvéhez hasonlóan téli álmot alszik. Melegen és puhán bélelt vackukban készleteik mellett pihennek, alusszák téli álmukat. Ezalatt testhőmérsékletük kevéssel fagypont fölé süllyed. Mihelyt megérzik a tavaszt, felébrednek. Lakásban tartva ez úgy nyilvánul meg, hogy kicsit lelassulnak, többet alszanak.
Magányos állatok! Együtt tartásuk komoly tapasztalatot igényel!
Terráriumban és ketrecben is elhelyezhetjük. Ennek mérete legalább 60×50 cm legyen. A terráriumot rendezzük be a hörcsögöknek szokásos tárgyakkal. Házikó, mókuskerék, WC papír guriga (alagútként). A mókuskerék zárt futófelületű és 20 cm átmérőjű legyen. Minél több fából készült természetes felszerelést helyezzünk el nála. Nem hiányozhat az önitató sem. Kerámia tál pedig a magvaknak. A csincsilla homok szinte alap, mivel ez a törpeség is imád porfürdőzni. Alomként megfelel a faforgács, tegyünk be mellé 1-2 marék szénát, ugyanis ezzel béleli ki a házát. Ne adjunk neki se papír zsebkendőt, se más puha papírt, mert beragad a pofazacskójába. Helyüket, amelyben 15 cm vastag a forgácsréteg elég havonta tisztítani. Ha gyakrabban, naponta takarítjuk, akkor a hörcsög teljesen stresszel, hogy eltűnik a szaga, ezért gyorsan beszagosítja, hogy biztonságban érezze magát.
Számukra az ideális hőmérséklet a 20-25 °C , ezért télen se legyen hidegebb 15 °C –nál a helyükön. Ne érje őket huzat, vagy közvetlenül tűző napfény. Éjszakai életmódja miatt ne tegyük hálószobába.
Etetésük a fent bemutatott törpehörcsögökéhez hasonló.
Legvégül egy kevésbé ismert törpehörcsög fajta bemutatásával zárom e heti sorozatunkat. Ez a különleges aprócska állat a Csíkos, vagy Kínai törpehörcsög:
Ez a hörcsögfaj is Közép – Ázsiából származik. A száraz, kietlen kínai és mongol sztyeppés sivatag lakója. Felfedezése és leírása már 1867-ben megtörtént, azonban sokáig feledésbe is merült. A század közepén találtak rá ismét a zoológusok és ismerték el genetikailag önálló fajtának.
Szőrének színezete a szürkétől a barnásig terjed. A hátán végig a farkáig jellegzetes sötét csík vonul végig, amely ritka esetben hiányozhat is. Lábvégei majdnem teljesen csupaszok és csak télen fedi ezeket szőrzet. Megkülönböztetni a nagyon hasonló fajtársától a hosszúnak számító farkáról lehet. Teste közepes méretű, mintegy 9,5-12,5 cm. A törpehörcsögök között szinte óriásnak számít. Fejének alakja valamivel hosszabb, mint a többi törpehörcsögé. Az eredeti színen kívül más színváltozatokat is kitenyésztettek.
Csak néhány éve vált kedvelt díszállattá Európában. Addig inkább tudományos kísérletekre használták. A 70-es években figyeltek fel rá, és kezdték el néhányan tenyészteni. Azonban még ma is csak nagyon kevés helyen találkozhatunk vele. Főleg tenyésztőktől tudunk beszerezni példányokat, mivel szaporítása szakértelmet igényel. Pedig ez az alig ismert kedvencállat: jóindulatú, kedves és barátságos. A fajtársaival ellentétben a csíkos hörcsög egyáltalán nem agresszív és nem harapós. Tartása, gondozása a gyermekek számára is ajánlott. Nagyfokú az alkalmazkodó képessége az új körülményekhez, és ez nagyban megkönnyíti tartását.
Kimondottan magányt kedvelő állat, ezért egyedül kell tartani!
A dzsungáriai törpehörcsöghöz hasonló tartási körülményeket, elhelyezést, etetést, igényel. Azon szempontok szerint tartsuk, ahogy annál a fajtánál már bemutattam. Vásárlásnál a nemek megkülönböztetése is könnyű mert külsőleg elég szembetűnőek a nemek közti különbségek. Ezen a képen egy hím egyed látható.
Jól látszanak a farkánál elhelyezkedő ivarszervek/herék/.
Nőstény állat farka vége hosszabb és nem láthatóak a kitüremkedő ivarszervek.
Amennyiben tenyésztőtől szerezzük be ezt a kis hobbiállatot, ott sok hasznos tanáccsal is ellátnak bennünket tartásával kapcsolatosan.
Ezek az aprócska bájos kis állatkák ugyanúgy, mint az emberek bizony betegségeket is elkaphatnak. Ez általában akkor szokott bekövetkezni, ha nem megfelelőek a tartási és etetési körülmények. Nézzük akkor, hogy a törpehörcsögöknél mi az ideális állapot és mire kell figyelni, hogy észrevegyük a betegség jeleit.
Az egészséges hörcsögök bundája tiszta, száraz, bársonyos tapintású, élénk a tekintetük, szemük csillogó tiszta, légzésük egyenletes.
A beteg hörcsögök általában a sarokban gubbasztanak, bundájuk borzolt, nedves, hátukat járás közben megemelten, púposan tartják. Testükön jelenhetnek meg különböző foltok, sebek, dudorok. Hasmenésük van. Orrukból, szájukból váladék folyik. Tüsszögnek. Szemük gennyes, dagadt, váladékos esetleg összeragad.
Ezeken kívül, ha bármilyen más rendellenességet vagy furcsaságot tapasztalnánk a kis kedvencünkön, akkor feltétlenül az állatorvoshoz ajánlott vinni őket.
Szakkönyveket olvasva és az interneten hasznos ismereteket szerezhetünk még ezen apró kis rágcsálókról.
Végezetül egy kis tipp a törpehörcsögökkel kapcsolatban:
Ha ki kell venni egy nem éppen szelíd hörcsögöt, használj egy csészét, amibe óvatosan betereled. Kíváncsiságból is be fog mászni a csészébe, vagy kisebb befőttesüvegbe. Így könnyen át lehet tenni egyik helyről a másikra, megfogás nélkül.
Amikor a hörcsög megszökik, alkalmanként előfordulhat, hogy meglóg őkelme a helyéről. Könnyen visszacsábíthatod, ha előkészítesz egy mélyebb vödröt és teszel sok almot az aljára, majd egy kis jutalomfalatot, almát, diót, vagy sajtot helyezel bele. Azután teszel egy fadarabkát a vödör széléhez, amin felmászhat majd a hörcsög és beleeshet a vödörbe. Ugyanakkor már nem fog tudni kimászni belőle, de kényelmesen töltheti az időt, amíg rátalálsz!
Sok örömteli napokat a bársonyos bundájú apróságokhoz!