Kedves Gyerekek! Kedves Olvasók!
Elérkeztünk a sorozatunk következő részéhez, amelyben egy gombszemű, bársonyos bundájú kedvencről lesz szó. Az egyik legnépszerűbb és legismertebb hobbiállat hazánkban és világszerte. Szerintetek kiről fog ez az írás szólni? Egy kis segítség ahhoz, hogy kitaláljátok:
Hazája egy afrikai ország Szíria. Az élelmet a pofazacskójában halmozza fel és úgy szállítja az éléskamrájába. Nevében egy nemesfém neve szerepel.
Gondolom, hogy kitaláltátok már, hogy ez az apró kis szőrmók az aranyhörcsög.
Érdekes az eredete, a származása. Az első példányt, egy idős nőstényt, George Robert Waterhousebrit zoológus találta Szíriában 1839-ben. A British Múzeumban állították ki érdekességként, azonban ezt követően feledésbe merült. Mígnem 1930-ban Israel Aharoniizraeli zoológus egy anyahörcsögöt fogott be annak kölykeivel együtt. Jeruzsálemi laboratóriumában tenyészteni kezdte őket, azonban néhány állat kiszökött a ketrecből.
Ezen véletlennek köszönhetően a mai aranyhörcsögök mindegyike az 1930-ban begyűjtött egyetlen alomból származik. Leszármazottaik a világ minden tájára eljutottak kísérleti állatként. Idővel azonban, mint hobbiállat is nagyon népszerű lett mindenhol a világon. Az aranyhörcsög vadon élő példányai ma is élnek Észak-Szíriában.
Ezen bájos kis állatka életkora mindössze 2-3 év. A régebben talált állatok nagyobbak voltak a mostaninál. A mai példányok kb. 15-18 cm hosszúra nőnek és úgy 10 dkg a súlyuk. Eredetileg egyetlen színváltozatuk létezett, mely az arany, fekete és a barna szín keveréke volt, napjainkban azonban már számos színváltozata létezik, illetve vannak hosszú szőrű egyedek is, melyeket hívnak angóra, vagy teddy hörcsögnek is.
A kis bevezető után, nézzünk még meg néhány fontos tudnivalót, mielőtt arról döntenénk, hogy ez a gombszemű kedvenc legyen az otthonunk új lakója.
- Az egyik legfontosabb, hogy az aranyhörcsög éjszakai állat. Nyugalomra van nappal szüksége. Napközben bevackolja magát az általa elkészített pihe-puha kis fészekbe és átalussza az egész napot. Estefelé, éjszaka élénkül meg csak igazán. Folyamatosan szöszmötöl, mozog, futkározik. Ezen tulajdonságánál fogva a hálószobában nem ajánlatos az elhelyezése. Ha az alvásidőben zavarjuk, fogdossuk, vagy ki akarjuk venni, akkor a nemtetszését bizony harapással fogja jelezni. Ez nem a hörcsög hibája, hanem a gondozójának helytelen viselkedése.
- A másik fontos, amit tudni kell az aranyhörcsögről. Magányosan tartandó állatok.
Ez azért van így, mert nagyon erős a területvédő ösztönük. A természetben is magányosan élnek az ivarérett példányok, és csak a párzás idején érintkeznek a fajtársaikkal. Akármilyen szelídnek tűnnének első ránézésre, vérre menő harcokat folytatnak egymással a területért, annyira, hogy sokszor halálos sérülést okoznak egymásnak.
Ezért az állatok épségének megóvása érdekében ne is próbálkozzunk azzal, hogy együtt tartsunk kettő hörcsögöt. Ugyan 6 hetes korukig együtt tarthatók az egynemű példányok, de 10 hetes kortól már csak egymagukban szabad őket elhelyezni, tartani.
Kedves gyerekek, szülők, olvasók! Azt is figyelembe kell venni mielőtt a vásárlásról döntenénk, hogy az aranyhörcsög igényei nem mindig egyeznek a gyerekek igényeivel. A gyerekek főleg olyan kis kedvencet szeretnének, akivel játszhat, akit babusgathat, ölelhet. Hát az aranyhörcsög nem ilyen. Idővel megszelídülhet ugyan, de a túlzott simogatást, kézben tartást nem tolerálja hosszú ideig, és amikor este a gyerek aludni megy, a hörcsög akkor ébred.
A 8-10 évesnél nagyobb gyerekeknek, és közülük is inkább azoknak ajánlom az aranyhörcsög tartását, akik kibírják, hogy csak nézik, nem babusgatják az állatot.
Aki elfogadja ezen kisrágcsáló szükségleteit, aki megfigyelését szórakoztatónak találja, azoknak sok örömteli percekben lehet részük. Ahogy vájatot fúr a forgácsba, ahogy a mókuskerékben naphosszat futkározik, ahogy fára mászva függeszkedve egyensúlyoz, ahogy az eleséget a pofazacskójában összegyűjtve bespájzol az éléskamrájába, és még sorolhatnám.
Kezdő hobbiállattartók és kisebb gyerekek mellé inkább válasszanak más állatkát, pl. a tengerimalacot.
Most pedig nézzük meg, hogy mi szükséges a boldog hörcsögélethez, ha igen mondtunk a tartására.
Elhelyezése, tartása, megfelelő berendezések:
– A megfelelő tartás alapfeltétele a számára elegendő nagyságú otthon biztosítása. Minimum 80×40 cm alapterületű ketrecre, terráriumra vagy akváriumra van szüksége. Persze minél nagyobb annál jobban fogja benne magát érezni a kedvenc kis állatkánk.
Az akvárium előnye, hogy a forgácsot nem tudja kikaparni, illetve, hogy az alomnak használt forgácsban mélyen be tudja magát ásni kedvére. Ajánlott minimum a 30-40 cm magasságú, hogy ne tudjon kimászni. Érdemes az akváriumot felülről lezárni egy ráccsal, mivel ha felkupacolja a forgácsot, akkor azon keresztül bizony meglóghat az állatkánk.
Ötletek ketrecre, akváriumhoz:
– Alomnak a forgács megfelelő, melyre egy-két marék szénát is tehetünk. Ez jó lesz rágcsálni és fészket is készíthet belőle. Az almot elég 3 hetente – havonta tisztítani. Ha gyakrabban tisztítjuk, akkor a hörcsög megijed, hogy eltűnik a szaga és ezért még jobban beszagosítja a bűzmirigyével, hogy biztonságban érezze magát. Ezért elegendő naponta-kétnaponta csak azt a kis wc sarkot tisztítani, ahová piszkolni jár.
– Fából készült búvóhelyet is tegyünk be neki. Fészek készítéshez megfelel még a szénán kívül a wc papír és a kéztörlőhenger guriga is. Papír zsebkendőt ne adjunk neki, mert beleragadhat a szájába!
– Mivel imád mozogni, nem hiányozhat a futókerék sem. Itt azonban figyelni kell arra, hogy az zárt felületű és 30 cm átmérőjű legyen a mérete. Különben az állat gerince nagyon összegörnyed futás közben, és ez nem tesz jót az egészségének. Valamint a rácsos futókerékbe könnyen beszorulhat a lába sérülést okozva kedvencünknek. Jó megoldás még a futógömb
– Ezen kívül faágat, fél kókuszdió héjat, papírhengert, vagy akár kisebb kartondobozt is betehetünk neki labirintusnak, hogy kedvére bújócskázzon.
– A ketrec, terrárium tartozéka még az etetőtálka, és az önitató is.
– Valamint a hörcsög is imád fürödni homokban. Erre a célra neki is a csincsillának való homokot adjuk egy kis tálkában, vagy befőttesüvegben. Azon kívül, hogy nagyon élvezik a “porfürdőzést”, az állat szőrének is jót tesz, mivel a homok megköti a faggyút és ezáltal tisztítja az állat bundáját.
Amikor már elkészítettük a helyet, akkor indulhatunk a kedvencünk beszerzésére.
Vásárlás:
Megbízhatóan a díszállat kereskedésekből vásárolhatunk, ahol tanácsot is tudnak adni a felszereléssel és egyebekkel kapcsolatban. Esetleg, ha valamelyik kis barátunknál, ismerősünknél van felesleges szaporulat, akkor onnét is hozhatunk magunknak.
Mint az előző részekben bemutatott kedvenceknél, itt is érvényes, hogy csak az egészséges állatot vegyük meg, hozzuk el. Az ilyen példányok szeme tisztán csillog, bundájuk puha, selymes tapintású. Nincsenek rajta sebhelyek.
Hazaérkezés után rögtön tegyük be az elkészített kis birodalmába, és hagyjunk neki időt, hogy kiheverje a szállítás és a többiektől való elválasztás fáradalmait. Pár napig csak enni-innivalót adjunk neki, ne vegyük ki, ne bolygassuk. Nézegetni lehet a ketrec, akvárium mellől. Beszéljünk hozzá, hogy megszokja a hangunkat, és egy-két karika répával, vagy más csemegével szoktassuk magunkhoz. Kivenni semmi esetre se vegyük ki. Ezzel várjunk legalább két hetet. Helyesen így fogjuk meg a hörcsögöt.
Ijedős természete és természetes védekező ösztöne miatt mielőtt megfognánk, mindig óvatosan érintsük meg, simítsuk végig, hogy az esetleg önkéntelen védekező reflexe következtében ne harapjon meg bennünket. Fogai különösen élesek!
A többszöri óvatos végigsimítás után óvatosan fogjuk markunkba, nehogy kiugorjon kezünkből, és leestében megüsse magát. Tapasztalatom szerint a rendszeresen kézbe fogott egyedek jól tűrik a simogatást, dögönyözést, a vakargatást. Addig, amíg kedvük van hozzá. Ha már nincs, akkor ezt jelzi, nyugtalanul fészkelődik a kezünkben. Ilyenkor jobb letenni, mert a nem tetszését bizony harapással jelezni fogja.
Csak tiszta kézzel nyúljunk hozzá, ha ugyanis megérzi kezünkön az élelmiszert, akkor harap.
Etetés, táplálás:
A természetes élőhelyükön táplálékukat járataikban halmozzák fel. Az élelmet a pofazacskóikban szállítják otthonukba. Táplálékbőség idején hatalmas mennyiséget gyűjthetnek össze, egyetlen hörcsög járatában egyszer 25 kilogramm gabonát találtak. Ez a raktározási ösztön a fogságban tartott állatoknál is megmaradt. A kapott eleséget azonnal nagy buzgalommal odahordja az egyik – általa kiválasztott – sarokba, és elraktározza.
Ha megéhezik, odamegy enni.
A hörcsögök eledele különféle gabona magvakból, olajos magvakból, virágokból, friss és szárított növényekből, gyümölcsökből áll. A díszállat szaküzletekben nagy választék van a különböző magkeverékekből számukra. A tápon és magvakon kívül a különféle zöldségek és gyümölcsök is mindennapos eleségként adhatók részükre.
Friss zöldség és/vagy gyümölcs mindig legyen előttük, ami segíti a folyadékpótlást, mert ivóvízre igazán nincs szüksége (az önitató csak biztonság kedvért legyen bent a helyükön, ha netán mégis szomjas lenne a nyári melegben).
Adható zöldségek:
Sárgarépa, petrezselyem gyökere és zöldje, uborka, zellergumó és zöldje, cukkini, paprika (piros, sárga, zöld egyaránt adható csumájával együtt a zöldje nélkül csípős fajták tilosak). Paradicsom – zöldje mérgező, azt eltávolítva adható, tök – minden általunk is ehető tökfajta, kukorica, cékla – a vizeletet elszínezheti, pasztinák, spenótlevél – kis mennyiségben, bab – fehérbab, csicseriborsó, édeskömény – a gumó és zöldje, lencse, mungóbab.
Gyümölcsök: eper, körte, málna, ribizli, csipkebogyó, szeder, dinnye – görög, sárga dinnye ritkán, alkalmanként. Az alma és szőlő – mindkettő magját vegyük ki mert mérgező.
Nem adható zöldségek és gyümölcsök:
- Brokkoli, kelkáposzta, mángold, karalábé, kínai kel. Ezek erősen puffasztanak.
Saláta – fejes saláta, jégsaláta, rucolla- a méreganyagokat jól raktározza, ezért csak saját termesztésű adható. Csípős paprika, burgonya, hagyma,
- Alma – szőlő magja mérgező, banán – ritkán 1 karika, citrom
Ezen eleségeken kívül még csemegeként adhatunk állatkánknak hetente 1 alkalommal mazsolát, diót, mogyorót, egyéb olajos magvakat. Ezekre azonban vigyázni kell, mert erősen hizlalnak.
Növényeken kívül még egy fontos eleség is van, amit az aranyhörcsögünknek rendszeresen adni kell. Kevesen tudják, de szükségük van a fehérje alapú táplálékokra is. A fehérje az étrendjük fontos eleme, létfontosságú anyagokkal látja el hörcsögünk szervezetét. Törekedjünk rá, hogy változatos, természetes fehérjeforrást biztosítsunk kedvencünknek. Elsősorban különféle rovarokkal próbálkozzunk.
Szívesen fogyasztanak és adhatunk neki tejtermékeket is. Azonban egyszerre egy körömnyi darabnál többet ne adjunk ezekből! Fehérjét 1-3 naponta szükséges felkínálni kedvencünknek. Egy hörcsög heti fehérjeadagját például 6-7 élő lisztkukac, vagy 4-5 élő szöcske, tücsök teszi ki. Ezeket szárított formában is etethetjük. A díszállat kereskedésekben tudunk beszerezni ilyen típusú rovarokat, vagy más szárított eleséget, pl. rákokat, halakat. Az eladó tanácsait is kérhetjük ehhez.
Ritkán adhatóak az alábbi fehérjealapú eleségek: Joghurt – natur, sajt – kizárólag natúr sajt adható, lehetőleg zsírszegény, tejföl – zsírszegény, illetve alacsony zsírtartalmú tejföl, tojás – a tojásfehérje főve adható, de a sárgája nem adható, túró – sovány túró
Ne adjunk a hörcsögünknek semmiféle édességet, süteményt, csokoládét. Betegséget okoz!
Az aranyhörcsög tartásakor figyelnünk kell az egészségi állapotára is. Előfordulhatnak nem várt testi tünetek, betegségek.
Egészséges hörcsög jellemzői az alábbiak:
Szőrzete: tiszta, puha tapintású, száraz. A farok alatti területen, ha nedves vagy kócos a bundája, az hasmenésre is utalhat.
Fülei: tiszták, szagtalanok, nincs rajta semmi varasodás.
Szemek: fénylők, tiszták, csillogóak. A beragadt gennyes szemek betegség jelei.
Orra: nem váladékozik, tiszta
Fogak: rövidek, élesek
Száj: könnyed egyenletes légzés. Nem nyáladzik, ha folyik a nyála, akkor valami beragadt a pofazacskóba.
Karmok,végtagok: rövid karom, nem szabad, hogy bicegjen, vagy féloldalasan járjon. Ha ezt észleljük, akkor törés, ficam, vagy vágás lehetséges.
Bármilyen rendellenességet tapasztalunk a kedvencünkön, akkor haladéktalanul forduljunk állatorvoshoz.
Hörcsögünknél, ami még árulkodik a testi – lelki állapotáról az a testbeszéde.
Ezt viszonylag kevesen ismerik és veszik figyelembe, pedig nagyon hasznos, ha tudjuk, hogy ezek mit jelentenek.
Különböző testbeszédek, amikkel jelez a hörcsögünk:
– Félig becsukott szemek, hátrahajló fülek: csak most ébredt fel és még álmos. Ilyenkor ne zavarjuk, várjuk meg, míg teljesen éber lesz. Különben könnyen megharaphat.
– Ketrec rácsainak rágása: Egyértelmű jel, hogy unatkozik, stresszes és nincs semmi, amit rághatna. Tegyünk be fogkoptatót, faágat. Ha még ezután is rágcsálja a rácsot, akkor még mindig unatkozik. Adjunk neki szórakoztató játéknak pl. wc papír gurigát, vagy kis papírdobozt, amivel elszórakozhat. Ha még mindig rágcsálja a ketrecet, akkor valószínűleg a ketrec, akvárium mérete túl kicsi, és nagyobb helyet kell neki biztosítani.
– Vakarózás: ez a tisztálkodás jele. Naponta többször csinálja, leginkább ébredés után szeret így mosakodni. Azonban, ha valamilyen bőrtünetet veszünk észre a vakarózás után, akkor nézzük meg, és ha elváltozást, varasodást látunk, mutassuk meg az állatorvosnak.
– Rohangálás, alkalmanként vakarózással megszakítva: ilyenkor nyugtalan és ideges.
Nem mindig jelent rosszat, de meg kell győződni, hogy nem stresszel e valamiért. Ennek oka lehet hangos zene, külső zajforrás pl. porszívó.
– Vinnyogás: ha ezt csinálja, akkor mérges, vagy fáj valamije. Általában akkor jelez így, ha kézben van. Ilyenkor legjobb, ha visszatesszük a helyére. Amennyiben rövid idő után elhallgat, akkor nincs baj, viszont ha nem, akkor lehet, hogy beteg.
– Pofazacskó megtömése, ágyazás: az eleséget szállítja az éléskamrába. Amikor a helyén látszik, hogy így rendezkedik, akkor a lakóterét szeretné kicsit átalakítani. Amikor nincs a ketrecben, akváriumban, akkor késztetést érez arra, hogy összegyűjtsön minden élelmet és egyéb anyagot, melyet “haza” szeretne vinni a kuckójába.
– Hátsó lábakon állás mozdulatlanul, felálló fülekkel: annak a jele, hogy valami érdekes dologra lett figyelmes, amit szeretne jobban látni, vagy hallani.
– Ásítás, nyújtózkodás: ilyenkor boldog, jól érzi magát. Leginkább ébredés után lehet így látni.
Vannak azonban olyan jelek, testbeszédek, amik a kedvencünk nem tetszését nyilvánítja ki különböző helyzetekben. Ilyenkor ehhez társul még néha a harapás is. Ez általában akkor szokott megtörténni, amikor a gondozója helytelenül viselkedik kedvencével. Nem a hörcsög hibája, ilyenkor csak védekezik. Sőt, általában előre jelzi és figyelmeztet, hogy kezd “begurulni” mérges lenni valamire.
Ilyen figyelmeztető jelek:
- hátra dobja magát, felfújja a pofazacskóját,
- különböző hangokat ad ki, pl. fújtat, sipít,
- metszőfogait csattogtatja,
- elülső lábát védekező pozícióban előre nyújtja.
Ezeket a jeleket észlelve jobban tesszük, ha felhagyunk az addigi viselkedésünkkel, és békén hagyjuk. Így elkerülhető a fájdalmas ellenreakciója, a harapás.
Jó tudni, hogy mik azok, amik bizony kihozzák a sodrából az állatunkat. A következő dolgok ezek lennének:
– ha akarata ellenére kívánjuk megfogni, mert ilyenkor pánikba esik,
– ha fájdalmas számára a kényeztetésünk,
– amikor felébresztjük álmából,
– ha megijed idegen hangoktól, zajtól, esetleg egy másik állattól,
– ha veszélyben érzi a kicsinyeit, ez a nőstényre jellemző.
A hörcsög képes kimutatni a jó érzéseit is. Ha simogatjuk és becsukott szemmel nyugodtan viseli az érintésünket, akkor kedvére való a kényeztetésünk. Viszont amint nyugtalanul mocorogni, fészkelődni, szaladgálni, körözgetni kezd, akkor jelzi, hogy elege van a babusgatásból, simizésből, és most már hagyjuk őt békén.
Előfordulhat, hogy kiszökik valahogy a helyéről a kis kedvencünk. Ilyenkor bizony bajban vagyunk, hogy hogyan találjuk meg nagyon rövid időn belül a lakásban. Jó, ha tudjuk, hogy ha találnak egy rejtekhelyet, ugyanoda fognak elbújni újra és újra.
Hogyan kapjuk el a szökevényt? Erre van egy egyszerű módszer. Mivel imádja a hasát és a finom falatokat, a legegyszerűbben ennivalóval lehet kicsalogatni a rejtekhelyéről, vagy megtalálni a lakásban. Tegyünk ki a szobába egy feltűnő helyre eleséget, pl. diót. Ha 1 nap elteltével eltűnik az étel, akkor abban a helyiségben van a szökevény. Ilyenkor, ha akvárium a lakhelye, akkor tegyünk egy fagallyat vagy lécet odatámasztva az üveghez. Tegyünk be neki valamilyen finom gyümölcsöt, esetleg csemegét pl. sajtot, diót, amit szeret. Az eleség illatát megérezve előbb vagy utóbb keresni fogja, és magától bemászik az ágon keresztül a helyére. Ugyanez a helyzet a ketrecnél is. Itt is hagyjuk nyitva a ketrec ajtaját és hagyjuk, hogy magától visszatérjen.
Ha ez nem válik be, akkor szükséges egyből elkapni a hörcsögöt az étellel, amint meglátjuk hogy előjött a rejtekhelyéről. Itt azért vigyázzunk, és legyünk felkészülve, hogy a hirtelen megfogás ijedelmet okozhat, és esetleg harapni fog.
Legvégül még szeretnék néhány szót szólni a szaporításukról, tenyésztésükről.
Kezdő állattartóknak nem ajánlom, hogy tenyésszenek aranyhörcsögöt. Amennyiben mégis megkockáztatjuk a szaporításukat, akkor mindenképp tartsunk be néhány szabályt.
Valamint feltétlenül olvassunk el szakkönyvet ezzel kapcsolatosan.
Semmiképpen nem szabad a nőstény és a hím állatot együtt tartani. Külön hely, elhelyezés szükséges!
A pároztatás céljából mindig a nőstényt tegyük a hímhez. Ellenkező esetben összeverekednek, ha a nőstény éppen nem ivarzik. Előfordulhat, hogy halálos sebet ejt a hímen.
A szíriai aranyhörcsögnek 16-18 nap a vemhességi ideje.
Egy alomban átlagosan 8 kicsi születik, de ennél lehet jóval több is. A fiatalok csupaszon, vakon, magatehetetlenül születnek.
Ennek ellenére a fogazatuk azonnal nőn kezd és már egynapos korukban is kezdik rágcsálni az anya által a fészekbe hordott eleséget. Háromnapos korban már kimászkálnak a fészekből elvégezni a dolgukat a wc sarokba. Körülbelül 10-12 napos korban kinyílik a szemük. Szőrzetük szépen kifejlődik. Elválasztani 3 hetesen lehet az anyjuktól.
Végezetül most a kedves szülőkhöz, olvasókhoz szólnék.
Vegyük figyelembe, hogy az aranyhörcsög is élőlény, és mint minden más háziállatnak, neki is megvannak a maga szükségletei. Etetni, takarítani kell lakhelyét, rendszeresen cserélni kell a vizét és az almot, csillapítani kell nagy mozgásigényét, kreatív berendezésekkel és rendszeresen futtatni kell.
Nem ajánlatos a hörcsög tartása akkor, ha csak próbát szeretne tenni, hogyan gondoskodik gyermeke egy saját háziállatról. A hörcsögnek olyan gazdira van szüksége, aki komolyan veszi szükségleteit, aki elfogadja, hogy napközben pihenni szeretne, és akit nem zavar, ha éjszaka kerül csúcsformába és nagy zajt csap a ketrecben.
A kutyákkal és macskákkal ellentétben ezeknek a rágcsálóknak nincs igényük az ember közelségére. Ha elegendő, hogy esténként egyszerűen csak megfigyeli, ahogyan épít, mászik, rágcsál, mozgolódik, és hörcsög módjára viselkedik, valamint elfogadja különleges sajátosságait, akkor biztosan sok örömet fog okozni ez gombszemű bársonyos bundájú állatka.
Ajánlott szakirodalom: