Hová menjünk egyszer MAJD…
Június – július hónapban, amennyiben ellátogatunk Tihanyba, csodálatos látvány tárul a szemünk elé, lila színben pompázó levendulamezőt láthatunk, több mint 7 hektáros területen. Szemet gyönyörködtető panoráma, s az az illat, mely olyannyira sajátos, hogy bárhol felismernénk, megnyugtat.
Eme levendulamező múltja Bittera Gyula nevéhez fűződik, ki korának neves gyógynövényszakértőjeként volt ismert. Ő telepítette az első levendulás ültetvényt, egyenesen Franciaországból hozta a palántákat, s a tihanyi apátságtól bérelt 5 hektáros területen kezdte el a telepítését. Döntése igencsak eredményesnek bizonyult: az 1930-as évek végén már 100 hektárnyi területen termesztették, ezt a csodálatos gyógynövényt, amelynek egy része túlélte a történelmi viszontagságokat. 1996-ban indult az újratelepítése, azóta is töretlen a sikere. De hát miért ne lenne az? A levendula gyógyító, fertőtlenítő hatását már a rómaiak is jegyezték. Baktériumölő, rovar-riasztó, rovarcsípésekre, bőrsérülésekre használható, emellett izom- és ízületi fájdalmakat is enyhít, valamint tisztítja a légutakat. Napjainkban italokat, szörpöt, lekvárt készítenek belőle, virágával pedig akár pálinkát ízesíthetünk, illetve húsok fűszerezésére használhatjuk. Ha szeretnék otthonunkba ilyen szép és hasznos gyógynövényt, akkor érdemes ellátogatnunk a Tihanyi fesztiválra, ahol SZEDD MAGAD lehetőséget biztosítanak az érdeklődőknek. Javasolt ollót vagy metszőollót vinnünk magunkkal, viszont táskát nem, ugyanis saját arató táskát biztosítanak kis-, és nagy méretben, amely a helyszínen megvásárolható. Ha úgy döntünk, hogy kertünkben levendulát ültetnénk, akkor őstermelőtől érdemes palántát választanunk, a lent megjelölt honlapon olvashatunk ezzel kapcsolatban tájékoztatást. A fesztiválnak számos kísérő programja van, rengeteg új információt tudhatunk meg a levenduláról. A belőle készült alkotásokat megtekinthetjük, elfogyaszthatjuk, sőt ajándéktárgyakat készíthetünk kézművesek segítségével. Ha már kellőképpen elfáradtunk, s méltó módon szeretnék kipihenni a szedés utáni fáradalmakat, érdemes betérni az apátság által működtetett Rege Cukrászdába, s kiülni a méltán híres „apátsági királyi páholyba.”
Az idei évben a kialakult helyzet miatt nagy a bizonytalanság a programot illetően is, de a szervezők bíznak abban, hogy legalább a SZEDD MAGAD lehetőséget megrendezhetik. Kérem, mielőtt útnak indulnának, tájékozódjanak a honlapról.